Znajdź przyczynę i wylecz chorobę

Często spotykam podczas konsultacji pacjentów, którzy opisują mi swoje rozczarowanie klasycznym podejściem do leczenia. Opiera się ono zazwyczaj na zasadzie: jedna dolegliwość – jedno lekarstwo. Tyle że to lekarstwo nie zawsze pomaga albo próby jego odstawienia powodują nawrót problemu. Szczególnie wyraźnie brak skuteczności takiego podejścia widać w przypadku niektórych, funkcjonalnych chorób przewodu pokarmowego (funkcjonalny oznacza tutaj czynnościowy, co jest przeciwieństwem choroby organicznej, np. zapalnej czy nowotworowej). Ponieważ ich przyczyny mogą być różnorodne i wieloczynnikowe, warto właśnie nad nimi się pochylić w celu odkrycia trwałego rozwiązania. Usunięcie przyczyny może bowiem oznaczać trwałe wyleczenie.

Leczenie przyczynowe chorób przewlekłych

Przyczynowe podejście do leczenia chorób przewlekłych czy nawracających objawów jest dość mało rozpowszechnione wśród specjalistów i pacjentów. Ja ten model leczenia stosuję od kilku lat. W ten sposób, bez długotrwałej terapii, udaje się rozwiązać wiele problemów, z którymi zgłaszają się pacjenci. Wzdęcia, zgaga, zaparcia, bóle brzucha to tylko niektóre z problemów związanych z przewodem pokarmowym, gdzie podejście przyczynowe jest szczególnie skuteczne. Ma ono także dodatkową zaletę: mając wskazówki, gdzie i jak szukać, każdy pacjent może samodzielnie podjąć się tego zadania (co oczywiście nie wyklucza opieki doświadczonego specjalisty).

Taki był właśnie zamysł stworzenia serii przewodników, na początek o przyczynowym podejściu do zgagi i zaparć funkcjonalnych.  Spisałam w nich listę najczęściej spotykanych przyczyn problemów z przewodem pokarmowym oraz podałam możliwe rozwiązania. Jest to wiedza zdobyta w trakcie studiowania licznych książek, publikacji, szkoleń poparta własnym doświadczeniem.

Od czego zacząć?

Od razu jednak muszę zastrzec: nie jest to podejście do zastosowania w pierwszym kroku, gdy pojawia się jakiś problem zdrowotny. Pierwszym krokiem powinna być diagnostyka w kierunku chorób organicznych (w przypadku chorób przewodu pokarmowego są to zazwyczaj badania endoskopowe). Dopiero gdy zostaną one wykluczone, a objawy nie przemijają, warto sięgnąć po wspomniane ebooki.

Zgaga i zaparcia na początek

Pierwsze tematy, którymi postanowiłam się zająć, to zgaga i zaparcia funkcjonalne. Nie przypadkiem wybrałam właśnie te dwa. Z problemem zgagi zetknęłam się osobiście, gdy cierpiała z jej powodu moja nastoletnia córka. Nie pomagały ani leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego w coraz większych dawkach ani zmiana diety na lekkostrawną. Pomogła dopiero dieta bezglutenowa, ponieważ przyczyną zgagi okazała się nieceliakalna nadwrażliwość na gluten. Podobne historie opowiadają pacjenci, tyle że przyczyny bywają za każdym razem odmienne.

Podobny problem występuje w przypadku zaparć: coraz to nowe środki przeczyszczające są skuteczne tylko przez chwilę, a problem uparcie nawraca. Czasami przyczyna bywa prozaiczna i już niewielkie zmiany w diecie potrafią zdziałać cuda. Ale czasami za zaparciami kryją się głębsze problemy (np. związane z mikrobiotą czy zaburzeniami hormonalnymi) i to od nich trzeba zacząć leczenie.

W planach mam też napisanie kolejnych ebooków z serii (zgodnie z prośbami czytelników), na pewno o migrenie i hipoglikemii reaktywnej. Czas pokaże, czy będzie zapotrzebowanie na więcej.

Zapraszam do lektury

Jeśli przekonuje Cię moje podejście do zdrowia i leczenia, zachęcam do lektury 🙂


Projekt okładek ebooków: Hanna Jakubowska, www.behance.net

Kategorie: Różne i tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.