Jak rozpoznać nietolerancję glutenu i nie popełnić błędów

bułka, rozlane mleko,kubek

   Nie będę ukrywać, że spośród wszystkich znanych form nadwrażliwości pokarmowych, nadwrażliwość na gluten budzi moje, a może nie tylko moje, zainteresowanie. Przyczyn tego faktu jest klika:

  • choroba nadal jest dość tajemnicza, niewiele się o niej mówi, pomijają ją podręczniki medyczne
  • objawy sprowadzają się nie tylko do dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, ale mogą obejmować zaburzenia praktycznie każdego narządu i układu w organiźmie człowieka
  • brak danych, jaka jest skala występowania tego zaburzenia, co wynika m. in. z poprzedniego punktu- wielorakość objawów powoduje, że pacjenci chodzą do lekarzy różnych specjalności zgłaszając im różne problemy zdrowotne, ulegają więc rozproszeniu, stąd zebranie spójnych danych na temat występowania nietolerancji glutenu jest trudne
  • podobieństwo do celiakii jeśli chodzi o objawy, leczenie dietą bezglutenową, być może tę samą podatność genetyczną; ale inaczej przebiega aktywacja układu immunologicznego- może się okazać w przyszłości że to różne warianty tej samej choroby
  • chorują na nią moi bliscy, więc oczywiste jest, że chcę wiedzieć o niej jak najwięcej

   Również zainteresowanie kwestią glutenu obserwuję wśród pacjentów. Dużo się mówi o diecie bezglutenowej z różnym nastawieniem: jedni chwalą, inni krytykują. Jedni nazywają leczeniem, a inni modą. Jest jednak grupa ludzi, którzy twierdzą, że im eliminacja glutenu pomogła w leczeniu określonych dolegliwości. Nic dziwnego, że inny pacjent, któremu nie pomogła medycyna konwencjonalna a sam zmaga się z podobnymi problemami, sam zaczyna myśleć nad zastosowaniem tej diety.

   Co więc ma zrobić pacjent, który podejrzewa, że źródłem jego problemów jest gluten i zastanawia się nad jego wyeliminowaniem?

  • najpierw należy przeanalizować swoje dolegliwości, czy nie wynikają z innych chorób; jeśli tak- dieta bezglutenowa nie pomoże a opóźni postawienie właściwego rozpoznania i uzyskanie właściwego leczenia, tutaj zawsze skonsultuj się z lekarzem
  • wykluczyć występowanie objawów alarmowych , tutaj również skonsultuj się z lekarzem
  • wykluczyć obecność celiakii

   I to wszystko

   Jak to? A gdzie badania stwierdzające nieceliakalną nadwrażliwość na gluten?

   I tu jest problem- takich badań nie ma.

   Jedyną uznaną na tę chwilę metodą stwierdzenia nadwrażliwości na gluten jest jego czasowe odstawienie (zwykle na miesiąc), a następnie ponowne włączenie do diety. Ustąpienie objawów w trakcie przestrzegania diety bezglutenowej, a następnie ich nawrót w czasie jedzenia glutenu świadczą o rozpoznaniu nadwrażliwości na gluten.

 

   Z perspektywy własnych doświadczeń wiem, że przejście każdego z tych etapów jest ważne i nie może zostać pominięte. Ja, gdy próbowałam zdiagnozować chorobę córki, jeszcze o tym nie wiedziałam. Dlatego najpierw odstawiłam u niej gluten, a dopiero potem analizowałam, dlaczego dieta pomogła.

   Ty moich błędów nie popełnij!

   Jeśli przejdziesz na dietę bezglutenową przed przeprowadzeniem badań na celiakię, a okaże się, że jest ona skuteczna, musisz wrócić do normalnego jedzenia na 4-6 tygodni po to, aby te badania uzupełnić. Niestety wiąże się to z nawrotem objawów.

   W momencie, gdy celiakia zostanie wykluczona a istnieje podejrzenie nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten, można zrobić badania dodatkowe, które nie rozstrzygają o rozpoznaniu choroby, ale mają znaczenie pomocnicze. Mianowicie stwierdzono, że u połowy pacjentów z nietolerancją glutenu obecne są przeciwciała przeciwgliadynowe, kiedyś stosowane w diagnostyce celiakii, obecnie już nie stosowane.

   Pewne znaczenie przypisuje się również badaniom genetycznym- częściej w tej grupie pacjentów stwierdza się obecność genów charakterystycznych dla celiakii, czyli HLA DQ2 lub DQ8. Obecność któregoś z tych genów u pacjenta z objawami sugerującymi nietolerancję glutenu zwiększa prawdopodobieństwo rozpoznania choroby.

   Natomiast jedynym uznanym obecnie sposobem rozpoznania nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten jest czasowe odstawienie glutenu a następnie ponowne wprowadzenie do diety. Brak objawów w czasie prowadzenia diety bezglutenowej i ich nawrót po wprowadzeniu glutenu przemawia za rozpoznaniem nietolerancji glutenu. 


   Ciekawa jestem Waszych doświadczeń z przechodzeniem na dietę bezglutenową i rozpoznaniem nietolerancji glutenu

  Jeśli możesz, podziel się swoim głosem. 

 

 

Kategorie: Nieceliakalna nadwrażliwość na gluten i tagi , ,

Komentarz

  1. Pingback: jak rozpoznać celiakię, jakie badania żeby stwierdzić celiakię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *