Na czym polega integralne podejście do chorób nowotworowych według książki Justyny Posłusznej?

Dlaczego coraz częściej zapadamy na różne i coraz bardziej agresywne postaci nowotworów? Na czym polega integralne podejście do nowotworów? Czy w obliczu niepokojących statystyk dotyczących ryzyka rozwoju nowotworów jesteśmy całkowicie bezradni? Czy możemy wesprzeć klasyczne leczenie nowotworów? Na te pytania odpowiedzi możemy szukać w książce Justyny Posłusznej "Integralne podejście do nowotworów. Poznaj raka. Zrozum raka. Zwalcz raka", na której recenzję zapraszam.

O autorce

Justyna Posłuszna jest z wykształcenia biologiem molekularnym, a od kilku lat także doradcą żywieniowym. Przede wszystkim interesuje ją żywienie w chorobach nowotworowych, neurodegeneracyjnych oraz autoimmunologicznych. Jest także autorką strony www.mitodietetyka.pl, na której dzieli się swoją wiedzą i przepisami na zdrowe dania. Jest także autorką profilu na facebooku o tym samym tytule- tutaj możemy znaleźć przemyślenia czy obserwacje związane z codzienną pracą z pacjentami. Dominują wśród nich pacjenci onkologiczni. W ich komentarzach wyczytać można wdzięczność i nadzieję jednocześnie- wdzięczność za rozwiązywanie ich problemów ze zdrowiem oraz nadzieję, że nowotwór można pokonać. Wydaje się więc, że to Justyna Posłuszna jest tą osobą, która wie, jak do raka podejść i zaopiekować pacjentem onkologicznym. Dlatego też bez chwili wahania kupiłam książkę "Integralne podejście do nowotworów. Poznaj raka. Zrozum raka. Zwalcz raka".

Rak i coraz więcej raka

"Gdy byłam małą dziewczynką, rak kojarzył mi się bardziej z chorobą osób starszych, które wiele lat paliły papierosy i nie za bardzo o siebie dbały. Wydawało mi się, że ani mnie, ani moich bliskich ten temat nie dotyczy. Parę lat później przekonałam się, że wcale tak nie jest."

Podobnie myśli (albo myślało jeszcze do niedawna) większość ludzi. Chociaż dysponujemy coraz bardziej zaawansowaną diagnostyką i metodami leczenia nowotworów, z jednym mamy wciąż problem- nie wiemy, dlaczego ich ilość wciąż rośnie ani dlaczego dotyczy coraz młodsze osoby? Co robimy nie tak, że statystyki dotyczące zachorowań są coraz bardziej pesymistyczne?

Czy istnieje profilaktyka nowotworów?

Odpowiedź znajdziemy już na pierwszych stronach książki Justyny Posłusznej, która pisze:

"Oburzyłam się, kiedy w tym roku (2020) przeglądałam masowe media w Światowy Dzień Walki z Rakiem (4 lutego). Szukałam w nich informacji na temat prewencji, diety, czegokolwiek, co może być pomocne pacjentom onkologicznym. Nie znalazłam absolutnie nic!"

Natomiast wg raportu World Cancer Research Fund, międzynarodowej organizacji zajmującej się badaniem wpływu różnych czynników na rozwój nowotworów, aż połowie nowotworów można zapobiec poprzez zmiany sposobu odżywiania i stylu życia. Nie zapobiegniemy im jednak, jeśli informacje na temat czynników sprzyjających nowotworzeniu pozostaną w ukryciu. I nie chodzi tu o super szkodliwe toksyny czy silne promieniowanie. Ryzyko powstawania nowotworów mogą zwiększać nasze codzienne wybory czy nawyki prowadzące do otyłości, insulinooporności czy cukrzycy, a więc niewłaściwa dieta, niska aktywność fizyczna, toksyny środowiskowe, przewlekły stres czy niedobór snu. I tym czynnikom po kolei przygląda się w swojej książce Justyna Posłuszna podpowiadając praktyczne rozwiązania do zastosowania od razu.

Czym jest nowotwór?

Jednak, aby zrozumieć wpływ różnych czynników na rozwój nowotworów, najpierw nowotwór trzeba poznać i zrozumieć jego biologię. Temu poświęcona jest pierwsza część książki. Chociaż omawia trudne zagadnienia, autorka z zadania wybrnęła doskonale. Trudne pojęcia czy zjawiska związane z nowotworzeniem zostały wyjaśnione w sposób przystępny dla każdego czytelnika. Dodatkowo, dla osób szczególnie zainteresowanych, umieszczono bardziej wnikliwe wyjaśnienia dotyczące biologii nowotworów. Dzięki takiemu układowi zarówno pacjenci, jak i specjaliści, mogą wynieść z książki wiele cennych informacji.

Zdrowe odżywianie antynowotworowe

Odżywianiu poświęcono w książce dużo uwagi. O tyle nie powinno to dziwić, że autorka jest doradcą żywieniowym i analizuje jadłospisy swoich podopiecznych- widzi ich błędy i je modyfikuje tak, by zwiększyć szanse na pokonanie raka. Z drugiej jednak strony pacjenci słyszą często od swoich lekarzy, że "jedzenie nie ma nic wspólnego z ich chorobami" albo" że mogą jeść wszystko". Justyna Posłuszna przekonuje jednak, że takie podejście to poważny błąd, co uzasadnia opierając się na podstawach fizjologii, danych naukowych, ale i własnym doświadczeniu. Niestety, dodaje zaraz, zmiana sposobu odżywiania to dla wielu pacjentów przeszkoda nie do pokonania:

" Z kilkuletniej praktyki zawodowej wiem, że największym problemem są nasze przekonania i nawyki, które często bojkotują nasze próby powrotu do zdrowia."

Podaje też przykłady pacjentów, którzy przerwali współpracę właśnie z tych powodów nie dając sobie szansy na powrót do zdrowia.

Dieta to nie wszystko

Częstym błędem pacjentów jest poleganie wyłącznie na interwencji dietetycznej, czyli zmianie sposobu odżywiania lub wiara w moc konkretnego składnika. Podejście integracyjne opiera się jednak na różnych obszarach funkcjonowania organizmu, Nic dziwnego, że autorka opisuje znaczenie stresu, snu, rytmów dobowych, działania toksyn środowiskowych w powstawaniu nowotworów oraz podkreśla, że naprawa nieprawidłowo funkcjonujących obszarów warunkuje skuteczną profilaktykę i leczenie. Tak więc tytuł książki wiernie oddaje zawartość- jest to poradnik, jak w sposób całościowy zmierzyć się z nowotworem. Co jednak należy podkreślić, autorka nie opowiada się za odstawianiem klasycznego leczenia nowotworów. Wręcz przeciwnie- zaleca, aby zmiana diety i stylu życia były wparciem leczenia klasycznego. Takie podejście zwiększa szansę uzyskania pozytywnych efektów leczenia oraz pozwala zmniejszyć efekty uboczne. Mnie takie podejście do leczenia bardzo przekonuje.

Dla kogo jest ta książka?

Jak zwykle przy okazji recenzji książki, zadaję pytanie, kto powinien przeczytać "Integralne podejście do chorób nowotworowych". Zdecydowanie uważam, że KAŻDY.

Statystyki głoszą, że prawie co druga osoba zachoruje chociaż raz na nowotwór w ciągu swojego życia. Nawet jeśli więc ten problem nie dotyczy nas ani naszych bliskich w tej chwili, wiedza przedstawiona w książce jest niezwykle cenna w kontekście nie tylko zapobiegania nowotworom, ale zdrowego życia w ogóle. Osobom, które już walczą z nowotworem, może natomiast dać nadzieję, że nie są w tej walce bezbronni. Natura wyposażyła nas w skuteczne i bezpieczne narzędzia, my jednak musimy nauczyć się z nich korzystać. I o tym jest ta książka:

"Moim celem jest przekazanie wiedzy, która pozwoli zrozumieć, czym jest nowotwór, jak powstaje oraz jakie schorzenia i czynniki mogą zwiększać ryzyko jego powstawania.(...) Nawet jeśli za pomocą leczenia konwencjonalnego uda się pokonać raka, to bez innych zmian, które składają się na nasze środowisko, można spodziewać się szybkiego nawrotu choroby. W końcu statystyki dotyczące tzw. pięcioletniego przeżycia nie są imponujące. Dlatego tak ważne jest podejście do tej choroby od każdej możliwej strony- podejście Integralne (lub, jak ktoś woli- holistyczne)."


Książkę można kupić na stronie: https://dobropolski.com/produkt/justyna-posluszna-integralne-podejscie-do-chorob-nowotworowych/

Jeśli interesuje Cię tematyka nowotworów, może zainteresują Cię też inne wpisy na blogu:

"Zapalenie i nowotwory" oraz "Dieta w prewencji chorób nowotworowych"

Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać informacje o nowych wpisach na blogu razem z porcją informacji na tematy związane ze zdrowiem i odżywianiem:

Kategorie: Książki i tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *